Sigurno u planine – Priprema za turu

Kibubazin št. 346, 11. 7. 2023

Autor: Mateja Pšeničnik

Kažu da je s dobrim planom već pola posla obavljeno. To je sigurno točno i kada govorimo o izletu odnosno turi u planine. Zbog mnogih faktora koji su specifični za svijet planina (promjenjivo vrijeme, snježni predjeli, opasnosti od pokliznuća, zatvorene staze, sipari …), planiranje je itekako važno. S obzirom na naše mogućnosti, želje, vremenske uvjete, vrijeme kojim raspolažemo, mogućnošću  prijevoza i slično, najprije moramo odabrati cilj. Kada je cilj poznat, započinje pravo planiranje.

Na mnogo vrhova vodi više staza i važno je da za sebe ili svoju ekipu odaberemo odgovarajući uspon. Ukoliko na put krećemo javnim prijevozom, trebamo provjeriti vozni red. Ako imamo vremena i krećemo na višednevnu avanturu, trebamo provjeriti mogućnosti smještaja na odabrane datume. Popis s podacima o domovima naći ćemo na internetskoj stranici planinarskog saveza, na kojem su navedeni i kontaktni podaci i mogućnosti smještaja. Treba provjeriti radi li uopće dom u odabranom terminu i kako je s raspoloživim ležajevima. Neki domovi omogućavaju i elektroničku rezervaciju i provjeru raspoloživih ležajeva. Za najpouzdanije informacije najbolje je nazvati domara u domu.



Foto: Peter Markič


Studijski dio pripreme

Uređene staze većinom su predstavljene na internetu. Možemo pogledati fotografije i pročitati komentare planinara koji nam mogu pomoći u odluci oko smjera uspona. Naravno da postoji i  literatura u klasičnom obliku – Slovenski planinarski savez i drugi izdavači izdali su gomilu vodiča i priručnika s opisima i savjetima za ture po planinarskim stazama. Najpoznatiji i najduži, Slovenski planinarski put, opisan je čak u tri dijela. Za ciljeve Raširenog slovenskog planinarskog puta preporučujemo istoimeni vodič, koji je izdan 2014. godine.
Također i  aktivna lokalna planinarska društva izdaju vodiče po svom području, tako da ako samo počačkamo po internetu, naći ćemo sve što je na raspolaganju. Mnogo zanimljivih ideja, potkrepljenih korisnim informacijama, možemo naći i u vodiču Planine  Slovenije.

U vodičima su sistematično navedeni provjereni podaci o dužini puta, predviđenom vremenu hodanja i eventualnim posebnostima na putu koji će nam olakšati planiranje. Ali stvari se u prirodi brzo mijenjaju od danas na sutra, zato je dobro o odabranom usponu pitati nekoga tko je nedavno tuda išao, da bi dobili još kakav dojam iz prve ruke.

Ako nas put ne vodi samo po označenim planinarskim stazama i na turi želimo i penjati ili se uspinjati po osiguranim stazama i bespućima, ili ako na turu idemo po zimi, trebamo birati među tematskim vodičima, a u ponudi ih je poprilično: Brezpotja (Habjan, V.), Slovenske stene (Mihelič, T., Zaman, R.), Zavarovane plezalne poti, Moderne večraztežajne smeri SLO Alp, Veliki turnosmučarski vodnik (Jenčič, I.) i još nekoliko bi ih se našlo.



Foto: Jani Sušnik

Dodatna upotrebljiva pomagala i pratnja

Na terenu, a naročito ako smo odabrali zahtjevniju visoko gorsku turu, sam opis staze iz vodiča neće nam biti dovoljan. Obavezna oprema na takvoj turi je također i zemljovid odnosno karta područja. Za Sloveniju imamo borat izbor karata u različitim mjerilima. Izabrat ćemo kartu u najvećem mjerilu. Za mnogo ciljeva u ponudi je mjerilo 1:25 000, gdje 1 cm na karti odgovara 250 m u prirodi. Na ovakvim kartama precizno su ucrtane planinarske staze, a za pravilnu upotrebu trebat će nam još kompas i malo znanja iz orijentacije. Ako za odabran cilj karta u mjerilu 1:25 000 ne postoji, odabrat ćemo kartu u manjem mjerilu 1:50 000.


Foto: Meta Dagarin

U digitalnoj eri sve se više pouzdajemo u našu pametnu pratnju koja nam već dugo ne služi samo za  telefonsku komunikaciju. Naši mobilni uređaji pomoću GPS navigacije znaju odrediti lokaciju i voditi nas do cilja, a u ponudi je i gomila digitalnih zemljovida. U koraku s vremenom papirnate zemljovide sve više guraju digitalni zemljovidi, koji imaju brojne prednosti. Najzanimljivija je zasigurno ta da nisu ograničeni rubom papira.

Poželjno je da aplikacija za naš uređaj radi i bez da je povezana s internetom, jer je u planinskom svijetu puno sivih dionica bez pokrivenosti mobilnim signalom, područja bez signala. Niz aplikacija je iz godine u godinu sve veći i možemo su u izboru brzo izgubiti. Savjetujemo da ih testirate više i zatim se odlučite za onu koja vam najviše odgovara. Razlikuju se po kartografskoj podlozi, radu u različitim operacijskim sustavima, preciznosti u radu, mogućnostima ucrtavanja tragova i u drugim stvarima. Ali nemojte zaboraviti, kod aplikacije je najvažnije to da je znate koristiti u planinama. Kao pomoć u orijentaciji u slovenskim planinama omiljene su aplikacije Locus Map i Outdooractive (jako dobro rade i u iOS okruženju i za Sloveniju postoje kartografske podloge u mjerilu 1:25 000). Obje rade i offline, dakle unaprijed učitajte podatke o turi u svoj uređaj i koristite ih čitavo vrijeme na turi, također i na područjima bez signala. S odličnim 3D prikazom može nam pomoći aplikacija FATMAP, namjensko dizajnirana za prikaz planinskih područja, te jako upotrebljiva kada nam 2D prikaz nije dovoljan. Spomenimo još i zanimljivu aplikaciju Komoot. S njezinom pomoći na jednostavan način možemo ucrtati svoju stazu ili krenuti po nekoj koju su predložili drugi. Jako jednostavno planiranje ture (kada želimo sami sastaviti vlastitu turu ili ujediniti više ideja) unutar same aplikacije omogućava i Outdooractive.



Foto: Ana Čufer

Izbor pravog trenutka

Izvedba naše ture u svakom je slučaju vezana na vrijeme. Uvijek želimo najljepše, toplo, ali ne prevruće, s točno toliko povjetarca da nas ohladi, i s kristalno čistim nebom da možemo uživati u panorami do kraja obzorja. Ali u planinama zna vrijeme biti promjenjivo i mušičasto, brzo nas može iznenaditi kiša, prolom oblaka ili oluja. Prognozu vremena je dobro pratiti nekoliko dana ranije. I ovdje je naravno u ponudi mnoštvo aplikacija koje baš za prognoze u planinama nisu uvijek najpouzdanije. Neka nam ne bude teško provjeriti podatke na više različitih aplikacija. Kada hodamo po terenima u blizini državne granice, nije suvišno baciti oko i na internetske stranice susjeda (npr. ilmeteo.it, wetter.at). Prvenstveno je važno da koristimo aplikacije koje ćemo pratiti više dana i da znamo ocijeniti stupanj mogućeg odstupanja prognoze od kasnije realne situacije.

Dobro opremljeni svim informacijama i pripremljeni na aktualne uvjete na putu, možemo krenuti na turu lakšeg srca i s manje brige. Sa sobom ćemo uzeti još i najvažniji sastavni dio svake ture  – dobru volju, i krenuti u avanturu, nakon koje ćemo već početi planirati sljedeću.