Kuhanje na godišnjem odmoru/putu

Kibubazin št. 349, 25. 7. 2023

Autor: Mateja Pšeničnik

Na godišnjem, bez obzira idemo li na put ili ne, želimo što više opuštanja i što manje posla, što nekim predstavlja i gnjavažu s kuhanjem. Skupljanje plodova iz davne prošlosti  u poluurbanim i ruralnim okolišima više (skoro) nije moguće, dakle, ukoliko nemamo mogućnosti ili ne želimo jesti po restoranima, tavernama i slično, moramo dobro razmisliti i naći način pripreme obroka. Kada idemo na kampiranje, roadtrip ili na duži put s ruksakom , a ne želimo da nas ograničava potraga za ponuđačima hrane, moramo u prtljažnik ili ruksak dodati nešto pribora i gomila mogućnosti za pripremu jednostavnih obroka je tu. Naravno, poželjno je da taj pribor za kuhanje nije prevelik, pretežak te da ga nema previše. Proizvođač  Sea to Summit je pomislio na sve to. Njihove čaše, šalice, posuđe (ili setovi posuđa) te pribori zadovoljit će nabrojene kriterije i odličan su izbor kada planiramo aktivne praznike izvan gradskog okoliša.


Foto: Sea To Summit

S njima će nam biti lakše

Serija X s predstavnicima koji se mogu složiti X-Bowl, XL-Bowl i X-Plate, na primjer, omogućava rezanje na dnu posude. Da ne bi oštetili silikonski obod, sigurnije je rezati na donjoj strani posude. Dakle, rezanje kruha, povrća, sira ili salame 'u zraku' otpada. Ako s dva prsta stisnemo savitljiv silikonski obod posude, lakše ćemo pretakati tekućinu. Ako na nastalu mlaznicu prislonimo vilicu, možemo elegantno procijediti kuhanu tjesteninu ili rižu. Posude su otporne na vrućinu i neće se oštetiti ako u njih ulijemo  vruću hranu ili vodu. Neke posude imaju i poklopce, a u njih možemo staviti dio pripremljenog obroka dok kuhamo preostalu hranu.

Za zahtjevnije korisnike tu je veća posuda X-pot, koja je u spakiranom obliku visoka jedva 4 cm. Zbog aluminijskog dna jako je lagana i u njoj možemo pripremiti kompliciranija jela. Ova posuda/lonac također ima proziran poklopac s ugrađenim cjedilom, što će nam opet olakšati kuhanje. Za uživanje u hrani možemo odabrati pribor iz serije Alpha i Delta, koji je težak samo po nekoliko grama, što će posebno obradovati sve koji kuhinju nose na vlastitim ramenima.

U slučaju da želimo na godišnjem biti gastronomski kreativniji, trebat će nam veći lonac (također i kada moramo nahraniti više usta), a Sea to Summit će nam izaći u susret sa serijom Alpha. Set Alpha 2.2. sadrži 1,2 l i 2,7 l posudu, po jedan 0,9 l i 1 l Delta tanjur te dvije Deltalite čaše s volumenom od 350 ml. Posude su napravljene od anodiziranog aluminija, na koji se hrana ne lijepi, a dno imaju teksturirano da se na kuhalu ne kližu. Nas je već toliko zainteresiralo da bi već sutra krenuli na put, zar ne?



Foto: Sea To Summit

Što staviti u lonac?

Uf, teško pitanje. Ovisi što imamo u ruksaku, koliko je blizu trgovina, koliko smo gladni. Pripremili smo tri ideje, koje mogu poslužiti kao polazište za dodatne nadgradnje. Naravno da je daaaaleko najlakše iz ruksaka uzeti paketić dehidrirane hrane, u njega uliti traženu količinu vruće vode i utažiti glad u nekoliko minuta. Kada nam to nije dovoljno, možemo isprobati nešto drugo/drugačije.


Foto: Sea To Summit

Tjestenine u umaku od gljiva

Ovaj recept dolazi u obzir kada na svom putu naiđemo na trgovinu. Kupit ćemo tjesteninu, maslo ili drugu mast, manji luk i češnjak, posudicu šampinjona, manje kiselo vrhnje i peršin (po želji može i slanina). Ako ih nemamo, obavezno također sol i papar. Podignut ćemo kamp, zapaliti vatru, naoružati se posudama i akcija. No, prije akcije se, naravno, treba pobrinuti još za pitku vodu za kuhanje.

Svoju najdražu tjesteninu skuhat ćemo u većoj posudi s prstohvatom soli. U drugoj posudi ili tavi na malo masti prepržit ćemo nasjeckan luk (za što ćemo upotrijebiti dno X-posude ili tanjura), a mesojedi će se obradovati i dodatku u obliku slanine narezane na kocke. Nakon dvije minute dodat ćemo očišćene narezane šampinjone (ili vrganje koje smo našli ispod susjednog bora) te ih na blagoj vatri miješati dok ne puste tekućinu. Kada nam se nakon 6-8 minuta gljive učine dovoljno popržene, dodat ćemo češnjak, kiselo vrhnje i prstohvat soli te kuhati još oko 5 minuta. Dodat ćemo umak na procijeđenu tjesteninu i dobro promiješati. Po želji možemo popapriti i posuti nasjeckanim peršinom.


Foto: Sea To Summit

Fritaja s povrćem

Jaja su odličan izbor za doručak, brunch ili ručak, jer nam daju obilje energije, koja nam je za istraživanje na putovanjima itekako potrebna. Ako uspijemo dobiti jaja kod nekog seljaka, utoliko bolje. Za pripremu fritaje trebat će nam još malo masti, manji poriluk, jedan veći luk, mladi špinat (ili blitva ako je više volite), po želji može i grašak ili mrkva, nasjeckane začinske biljke (peršin, vlasac), feta sir i jogurt. Količine ćemo prilagoditi broju gladnih usta.

Na srednjoj vatri u većoj posudi ili tavi na masti ćemo prepržiti na kolobare narezan poriluk, nasjeckan luk i ostalo izabrano povrće. Polako ćemo pržiti 10-ak minuta. Zatim ćemo dodati listiće mladog špinata i pričekati minuta da se sve smekša. Nemojmo zaboraviti posoliti. U manjoj posudi umiješat ćemo jaja,  sir i nekoliko žlica jogurta, koji će poboljšati strukturu jela. Na kraju ćemo dodati začine i papar. Mješavinu jaja pažljivo ćemo preliti preko povrća. Na smanjenoj vatri polako ćemo kuhati i miješati da se jaja previše ne stvrdnu. Kada je na dnu lijepo zapečeno, fritaju ćemo okrenuti (pri tome nam može pomoći poklopac) i polako peći još s druge strane. Provjerit ćemo je li dobro pečena i u sredini i kada budemo zadovoljni s viđenim, jaja su spremna. A dok smo mi pazili na fritaju, drugi su pripremili salatu i ukusan obrok je tu.


Foto: Sea To Summit


Jeste li za nešto divlje?

Pa šta ako na vidiku nema mogućnosti kupovine, a vama je ostalo samo još malo palente i masti? Ako vas nije strah uživati u divljim biljkama (nužno s pretpostavkom da ih dobro poznajete i da ih razlikujete međusobno!) i obožavate proljetni špinat od kopriva, ova vam biljka može pomoći i na kampiranju, ako budete imali sreće i uz put naletite na plantažu mladih kopriva. Trebate nabrati samo najnježnije vrhove (s malo spretnosti da nas ne opeku) i glavni sastojak za lagani večernji obrok je spreman. Na osobu je dovoljna jedna šaka kopriva. Dobro ih operemo i počupamo peteljke, zaista na sitno nasjeckamo i prokuhamo u vodi (2,5 dl na osobu). Dodamo po dvije žlice palente na osobu i kuhamo još par minuta. Dodamo sol i ako imamo pri ruci, kiselo vrhnje. Možda malo drugačija, ali jako zdrava juha. 

Foto: Sea To Summit